Ergonomski stoli za pisarne so dandanes potreba ne razkošje. Večino časa namreč preživimo v sedečem položaju – v službi, doma na kavču, popoldne na pijači z najboljšimi prijatelji. Zato je nujno, da poskrbimo, da sedimo v pravilnem položaju. Prvi ergonomski pisarniški stoli so se po številnih bolj ali manj ponesrečenih poskusih začeli razvijati že po letu 1970. Raziskovati so namreč začeli, kako sedenje vpliva na naše telo, natančneje ožilje, kosti in mišice.
Ugotovili so, da je pravilna drža res zelo pomembna, zato so pisarniški ergonomski stoli doživeli pravi preporod. V zadnjih letih vedno več študij nakazuje, da ima pravilno sedenje velik vpliv na splošno koncentracijo, prenapetost mišic in obremenitev sklepov. Če se vam zdi, da vam v delovnem času primanjkuje energije ali pa vas muči bolečina v hrbtenici oz. vratu, se razlog morda skriva v neprimernem ergonomskem stolu.
Kako naj bi sedeli v ergonomskem stolu za pisarne?
Najpomembneje je, da nam je sedenje v ergonomskem pisarniškem stolu udobno. To torej pomeni, da noge počivajo na tleh, da je ergonomski delovni stol nastavljen na optimalno višino ter da sedimo v naravnem položaju. Nekoč je veljalo, da mora biti med sedenjem kot 90° med kolki in koleni, a so v nedavnim študijah prišli do drugačnih ugotovitev.
Ergonomski stoli za pisarne oz. pisarniški ergonomski stoli morajo spodbujati naravno sedenje – nanj se moramo usesti vzravnano, nato pa prepustiti napetost za približno 10% obsega gibljivosti. Zelo pomembno je tudi, da je sedenje v ergonomskem pisarniškem stolu dinamično. Spreminjanje delovnih aktivnosti preprečuje morebitne bolečine v mišicah in sklepih, obenem pa določeno tkivo ni preobremenjeno.
Pred nakupom se torej prepričajte, da je sedišče ergonomskega stola za pisarne visoko nekje med 40 do 55 cm, široko 43 do 50 cm, globoko pa toliko, da med sedežem in zadnjih delom kolen ostane nekje med 5 do 10 cm. Seveda pa ni sedišče edini pomemben del ergonomskega stola. Posvetite se tudi naslonjalu, ki mora biti široko nekje med 30 in 48 cm. Najboljši ergonomski pisarniški stoli imajo prilagodljivo višino in kot naslonjala za hrbet.
Kaj mora ergonomski stol za pisarne vsebovati?
Včasih so bili pisarniški stoli sestavljeni iz po višini nastavljivega sedišča, naslonjala in kolesc, danes pa so pisarniški ergonomski stoli sestavljeni iz veliko več komponent. Dobri ergonomski delovni stol ima kar 7 elementov – naslon za glavo, mrežno hrbtišče, ledveno oporo, naslon za roke, ergonomsko sedišče, podnožje in kolesa. Kakšne lastnosti pa mora vsak izmed njih vsebovati?
Sedišče ergonomskega stola
Višina
Pri sedišču ergonomskih stolov za pisarne moramo biti najbolj pozorni na višino. Kot že omenjeno, mora biti sedišče od tal dvignjeno nekje 40 do 55 cm oz. toliko, da so vaša stopala v celoti položena na tla. Na ergonomskem pisarniškem stolu morate sedeti udobno – najbolje je, da so kolena upognjena pod kotom 90 stopinj.
Globina
Najboljši pisarniški ergonomski stoli imajo poleg višine nastavljivo tudi globino samega sedišča. To je namreč zelo koristno, saj smo si med seboj povsem različni. Tisti nižje rasti s krajšimi nogami sedijo bolj na sprednjem delu sedišča kot tisti višje rasti z daljšimi nogami. Ta funkcija pri ergonomskih stolih za pisarne ni tako zelo pogosta, a je vseeno zelo uporabna.
Udobje
Pred nakupom pisarniškega ergonomskega stola bodite pozorni tudi na samo blago, ki mora biti prijetno na otip, ter spominsko peno, ki se mora prilagoditi vašemu telesu.
Ledvena opora ergonomskega delovnega stola
Dobri pisarniški ergonomski stoli imajo prilagodljivo ledveno oporo, ki igra pri udobnem sedenju zelo pomembno vlogo. Ledvena opora, ki je nastavljiva po višini, poskrbi, da so uporabnikove trebušne mišice sproščene, hrbetnica pa v karseda udobnem položaju. Pred nakupom novega ergonomskega stola za pisarne vam zato toplo priporočamo, da ste na ta element še posebej pozorni.
Naslon za roke
Imate ergonomski stol za pisarne, ki naslona za roke sploh nima? Potem najbrž veste, kako neudobno in boleče zna biti sedenje, pri katerem moramo roke ves čas držati v zraku. Prav zato je pomembno, da se pri nakupu ergonomskega stola za pisarne posvetite tudi naslonu za roke. Slednji morajo biti nastavljivi po višini, saj boste le tako lahko sedeli s sproščenimi rameni. Pomembna je tudi širina samih naslonov ter njihova pozicija naprej-nazaj in levo-desno. Ergonomski delovni stol, ki ima popolnoma nastavljiva naslonjala za roke, zagotavlja najbolj pravilno in udobno sedenje.
Naslonjalo za hrbet
Večina ljudi se pri nakupu ergonomskega pisarniškega stola najprej posveti samemu naslonjalu, ki je verjetno njegova najpomembnejša komponenta. Slednji zagotavlja, da sedimo dinamično – trebušne mišice morajo biti pri večjem naklonu nazaj bolj napete kot, ko sedimo vzravnano. Pri nakupu pisarniškega ergonomskega stola je torej pomembno, da ste pozorni na naklon naslonjala za hrbet ter možnost zaklenitve. S pomočjo le-te lahko ergonomski stol za pisarne enostavno spremenimo v ležalnik.
Naslonjalo za glavo
Naslonjalo za glavo pa je pri ergonomskem stolu še posebej priporočljivo tistim z bolečinami v vratu, ramenih in zgornjem delu hrbta. Na ergonomskem pisarniškem stolu s tovrstnim naslonjalom boste lahko glavo kadarkoli naslonili in jo sprostili.