Največjo nevarnost za okvaro sluha predstavlja hrup.
Hrup se opredeljuje kot nezaželen, glasen in neprijeten zvok, ki nas moti pri delu ali počitku.
Definicija hrupa ni odvisna samo od jakosti zvoka in frekvence, temveč tudi od poslušalca in njegove trenutne aktivnosti, razpoloženja in zdravstvenega stanja.
Hrup razdelimo v dve splošni skupini:
- Hrup na delovnem mestu, ki je posledica izvajanja proizvodne in storitvene dejavnosti (industrijski stroji, aparati in naprave…)
- Hrup v življenjskem okolju, ki je posledica zaradi glasnega prometa, industrije, ulični hrup, hrup v gospodinjstvu.
Hrup nas lahko obremenjuje in škoduje na naslednje načine:
- Psihološko – vodi do vznemirjenja, stresa, jeze in zmanjševanja delovne sposobnosti.
- Fiziološki – tega najbolj občutimo, saj povzroča okvare notranjega ušesa, ki se ne dajo popraviti.
- Zmanjšanje sposobnosti zaznav – ovira naš sluh pri zaznavanju besed ali opozorilnih signalov, s tem narašča tveganje za nesreče.
Kaj povzroča hrup na delovnem mestu?
- Glasne miške in tipkovnice – Velik hrup na delovnem mestu predstavljajo glasne miške in tipkovnice. Težava nastane v pisarnah, kjer v istem prostoru dela več ljudi hkrati. Pomembno je, da izberemo miške in tipkovnice, ki ne povzročajo pretiranega hrupa. Odlično je, če imamo možnost predhodnega testiranja.
- Zvok premikanja pisarniškega stola – Je zelo neprijeten. Pogosto je težava v nižji kakovosti pisarniškega stola. Upamo si trditi: “Malo denarja – malo muzike.”
- Klima in prezračevalni sistemi – Veliko težavo na delovnem mestu lahko predstavlja hrupna klima in prezračevalni sistem. Več o tehničnih zahtevah za prezračevanje in klimatizacijo stavb si lahko preberete v Pravilniku o prezračevanju in klimatizaciji stavb.
- Računalnik, tiskalnik in radio – Glasen računalnik je za marsikaterega zaposlenega velika nadloga. Pomembno je, da pred nakupom računalniških komponent opremljenih z ventilatorji, preverimo podatke o glasnosti.
- Glasni sodelavci – Motnje prihajajo iz vseh vetrov: Glasni sodelavci, sestanki, telefonski klici… Da bi bili slišani, zaradi glasnih sodelavcev govorimo še glasneje. Vsi moteči faktorji zmanjšujejo produktivnost in manj osredotočanja na dejansko delo.
Kaj še lahko storimo za zmanjšanje hrupa na delovnem mestu?
Podjetja, ki so bolj dovzetna za zbiranje povratnih informacij svojih zaposlenih, predstavljajo bolj pozitivno in plodno delovno okolje.
Predlagamo naslednje:
- S svojimi zaposlenimi in vodstvom se pogovorite, kaj deluje, kaj je potrebno spremeniti, kaj jih moti na delovnem mestu.
- Zagotovite svojim zaposlenim kakovostne naprave in pisarniško opremo, ki jo potrebujejo pri delu. Umaknite naprave, ki so moteče in preglasne.
- Razmislite o uvedbi bolj prilagodljivih urnikov, saj nekateri zaposleni lahko delajo od doma ali ob času, ko je pisarna manj zasedena.
- Zagotovite zaposlenim možnost, da se umaknejo v mirni kotiček, kjer bodo lahko zbistrili svoje misli in se lažje fokusirali na delo.
- Pomembno je, da si zaposleni vzamejo odmor med delom – spodbujajte jih pri tem. To bo posledično privedlo do višje zagnanosti za delo in boljših rezultatov na delovnem mestu.
- Investirajte v kakovosten ergonomski pisarniški stol. Preverite na strani – Ergos.